Пошук по сайту


Урок інформатики з використанням інформаційно- комунікаційних технологій в 9 класі з теми «Типова архітектура персонального комп'ютера»

Урок інформатики з використанням інформаційно- комунікаційних технологій в 9 класі з теми «Типова архітектура персонального комп'ютера»ВІДДІЛ ОСВІТИ

ШИРОКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

ВОДЯНСЬКА СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА
с. Водяне

2014 р.Освіта: вища
Закінчила: Криворізький державний педагогічний університет у 2008 році
Місце роботи: Водянська середня загальноосвітня школа
Початок роботи: 2008 р.
Стаж роботи: 6 р.
Кваліфікаційна категорія: «спеціаліст ІІ категорії»
Посада: вчитель фізики та інформатики

Перелік матеріалів

Стор.


 1. Особиста заява вчителя……………………………………………………... 4
 1. Анкета учасника конкурсу………………………………………………….. 5
 1. Лист-представлення адміністрації школи…………………………………. 7
 1. Висновок про педагогічну та методичну діяльність……………………… 9
 1. Опис вчителем власного досвіду…………………………………………… 11
 1. Розробки уроків з фізики
  1. Урок інформатики з використанням інформаційно-

комунікаційних технологій в 9 класі з теми

«Типова архітектура персонального комп'ютера»...…........................... 19

  1. Інтегрований урок інформатики і фізики в 11 класі

з теми «Побудова діаграм»………………………………….................... 29

  1. Комбінований урок з інформатики в 10 класі на тему

«Таблиці в текстовому документі» …………....……………………... 38

  1. Узагальнюючий урок з інформатики в 5 класі. Урок-подорож

«Мандрівка океаном комп`ютерних знань до Острова скарбів»..…..... 45

  1. Урок контролю знань з інформатики в 11 класі з теми

«Електронні таблиці».................................................................................. 49


 1. Розробка позакласного заходу з інформатики у 9 - 11 класі

"Інтелектуальне казтно"….............………………………………..…............... 55


 1. Додатки


8.1. Додаток А. Нестандартний урок з інформатики............................….… 66

8.2. Додаток Б. Позакласні заходи з інформатики..………...................…… 75

8.3. Додаток В. Конкурсні роботи з ІКТ, які отримали призові місця…… 97


 1. Публікації у журналах


Публікація в часописі "Все для вчителя"....................................………….. 112

Публікація в інтернет-ресурсі "Учительський журнал on-line"………….. 114


 1. Список матеріалів, розміщених на диску на диску……………………….. 117


АНКЕТА

учасника районного конкурсу

« Учитель року - 2012»
1. Прізвище, ім’я, по батькові: Прокопець Тетяна Валеріївна

2. Дата і місце народження : 20 грудня 1985 року, с. Водяне, Широківський район, Дніпропетровська область

3. Домашня адреса: 53734 Дніпропетровська область, Широківський район, с. Водяне , вул. Степова, буд. 3А. Тел.: дом. 2–35–28, моб. 0675844944,

e – mail: prokopethtv@gmail.com. Власний сайт: prokopethtv.jimdo.com.

4. Паспортні дані: АМ 837752 Широківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 20 грудня 2001 р.

5.Ідентифікаційний код: 3140015080

6. Які навчальні заклади закінчила, у якому році, спеціальність за дипломом:

Криворізький державний педагогічний університет, 2008 р. Спеціальність: «Педагогіка і методика середньої освіти. Фізика». Кваліфікація «Вчитель фізики та астрономії, основ інформатики і безпеки життєдіяльності»

7. Місце роботи( повна назва, адреса, телефон закладу, e - mail). «Комунальний заклад Водянська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів» Дніпропетровська область, Широківський район, с. Водяне, вул. Степна,15, тел. 2–35–67 e – mail vodyanskaszch@gmail.com

8. Стаж роботи: загальний 6 роки

у тому числі педагогічний 6 роки

9.Кваліфікаційна категорія « спеціаліст ІІ категорії».

10. Звання –

11. Державні нагороди, відзнаки –

12. Класи, в яких викладаєте: 4 – 11, мова викладання: українська

13. Проблема (тема) над якою працюєте: Розвиток креативної особистості учнів через інформаційно - комунікаційні технології на уроках інформатики.

14. Інноваційні форми роботи та технології, що використовуються: Комп’ютерні програми – презентації, комп’ютерні тести, мультимедійні програмні продукти, відеофільми, комп’ютерне та он-лайн тестування.

15. Навчальна література, якою користуєтесь при підготовці до уроку: Комплекс навчально-методичних посібників «Усі уроки інформатики», Комплекс навчально-методичних посібників «Мій конспект», довідкова література з інформатики (словники, довідники), методична література видавництва ВГ «Основа», «Ранок», фахові журнали, Універсальний словник-енциклопедія «УСЕ» 2001 року, Велика сучасна енциклопедія «ВСЕ» 2012 року.

16. Ваше педагогічне кредо: «Таємниця життя незбагненна, але ми не можемо відмовитися від спокуси все ж таки пізнати її та зрозуміти».

17. Опишіть (у формі короткої замітки обсягом до однієї сторінки) власний особистісний і педагогічний портрет:

Майже 12 років тому я закінчила Водянську середню загальноосвітню школу. Моєю мрією в часи навчання була медицина, тому я мала твердий намір після закінчення школи вступити до медичного університету. Та змалечку мене цікавила науково-популярна література. Моїми улюбленими книгами були пошарпана тоненька книжечка «У незвідані далі» К. Земляка та абсолютно така ж «Наша Земля» Н. Янко. І у 7 класі, коли я почала вивчати фізику, ця наука захопила мене. Здавалося саме вона відповість на всі питання, котрі мене цікавили. Читала, цікавилася і вивчала. Але якось на початку 10 класу в моїй голові з’явилася неймовірна на той час ідея – вступати в педагогічний на вчителя фізики. Та ідея шокувала моїх рідних, (хоч у нас у сім’ї двоє вчителів). Однак я наполягала і вже відтоді моє вивчення фізики не обмежувалося шкільним мінімумом. Фізика стала мало не культом. В мене почала накопичуватися неймовірна кількість різних книг з фізики і всього, що з нею якимось чином пов’язувалося.

В 2003 році в травні я закінчила школу й успішно пройшла перший в практиці Криворізького державного педагогічного університету пробний екзамен з фізики і 1 вересня того ж року стала студенткою першого курсу фізико-математичного факультету за спеціальністю «фізика та основи інформатики».

В 2008 році я закінчила університет і повернулася працювати в свою рідну Водянську школу. Педагогічний колектив радо прийняв мене до своєї когорти. За його підтримки я розпочала свою педагогічну діяльність і триває вона вже п’ятий рік.

Ще з часів навчання в університеті я зацікавилася технологією розв’язування творчих задач, зокрема, винахідницьких задач. Тому тепер застосовую їх на практиці. Адже завдяки розкриттю творчих здібностей особистості ми тепер можемо користуватися такими звичними і потрібними речами, що колись були винаходами.

Намагаюся урізноманітнити навчальний процес, підвищити пізнавальну активність та інтерес учнів до предмету, тому застосовую нетрадиційні форми проведення уроків. Керуючись розвитком інформаційного суспільства і зростаючою потребою сучасного життя в інформаційно-компетентній особистості, намагаюся якомога ширше застосовувати інформаційно-комунікаційні технології.

Постійно працюю над підвищенням власного педагогічного, методичного та інтелектуального рівня. Намагаюся бути прогресивною, йти в ногу з часом, бути в курсі усіх суспільних новин, фахових новинок та останніх відкриттів. Все, що здається мені неймовірно цікавим та потрібним для кругозору, обов’язково намагаюся повідомити своїм учням. І завжди щаслива бачити ту мить, коли їх очі запалюються зацікавленим вогником і на їх устах виникає питання «чому?».

18. Даю свою згоду на внесення інформації в базу даних та публікацію матеріалів в періодичних та інших освітніх виданнях з можливим редагуванням.

16.11.2014 р. Підпис учасника _______

ЛИСТ – ПРЕДСТАВЛЕННЯ АДМІНІСТРАЦІЇ ШКОЛИ
Адміністрація школи рекомендує для участі в районному конкурсі «Учитель року - 2014» вчителя інформатики Водянської СЗШ Прокопець Тетяну Валеріївну.

Прокопець Тетяна Валеріївна працює в даній школі з 2008 року. Закінчила Криворізький державний педагогічний університет за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Фізика» та отримала кваліфікацію «Вчитель фізики та астрономії, основ інформатики і безпеки життєдіяльності». Стаж педагогічної роботи – 6 роки.

Тетяна Валеріївна за час роботи у школі, зарекомендувала себе як відповідальний, добросовісний педагог. Вміло володіє методикою викладання своїх предметів.

Працює над проблемою «Розвиток креативної особистості учнів через інформаційно - комунікаційні технології на уроках інформатики». Використовує елементи інтерактивного навчання, зокрема, робота в парах, робота в групах, мозковий штурм, мозаїку та інші.

Підсумкові уроки з тем проводить нетрадиційними формами: урок - гра, урок - конференція, урок-дискусія, урок-подорож та інші. Використовує інформаційні-комунікаційні технології, самостійно розробляє презентації та комп'ютерні тести, зокрема, тести в режимі on-line. Тетяна Валеріївна розробила та працює над власним веб – сайтом мережі Інтернет. Досягла належного рівня засвоєння учнями навчального матеріалу. Її учні неодноразово займали призові місця в конкурсах з інформаційно-комунікаційних технологій: у 2009 році – ІІ місце, а у 2012 році - І місце у районному конкурсі «Комп'ютерна перлинка». У 2012 році - І місце у районному турі та III місце в обласному турі конкурсу «Комп'ютерне макетування та верстання» у номінації «Шкільна газета»; ІІ місце в конкурсі Web-дизайну. У 2013 році – ІІ місце в конкурсі «Комп`ютерного макетування та верстання» в номінації «Фоторепортаж»; ІІ місце в конкурсі «Комп`ютерна перлинка»; ІІ місце в конкурсі «Мікроша» в номінації «Офіс» та ІІІ місце в номінації «Web-дизайн»; І місце в конкурсі Web-дизайну; І місце в конкурсі комп’ютерної графіки та анімації. У 2014 році – ІІ місце в конкурсі комп’ютерного верстання та макетування в номінації «Журналістська робота»; ІІІ місце в конкурсі «Мікроща» в номінації «Web-дизайн»; ІІІ місце в щорічному обласному конкурсі журналісти «Юнтелепрес», присвяченому 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка в номінації «Газета»; ІІІ місце в конкурсі з Web-дизайну.

Департаментом освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Тетяну Валеріївну нагороджено грамотою за активну роботу з естетичного виховання підростаючого покоління, особистий внесок у творчий розвиток обдарованих дітей.

Тетяна Валеріївна постійно проводить позакласну роботу зі свого предмета: предметні тижні, конкурси, вікторини, брейн-ринги. Є керівником гуртка «Основи веб-дизайну». Оформила шкільний кабінет інформатики. Постійно працює над підвищенням свого професійного рівня. Бере участь у роботі районного та шкільного методичного об'єднання. Допомагає учителям школи удосконалювати вміння упровадження комп'ютерних технологій у навчально-виховний процес школи та забезпечує оперативне функціонування бази даних програми «КУРС: Школа» та інформаційно-освітнього порталу «Мої знання». Тетяна Валеріївна є активним учасником шкільних заходів. Має публікації своїх доробків у інтернет-ресурсі «Учительський журнал on-line» та часописі «Все для вчителя». Користується заслуженим авторитетом серед учнів, батьків, колег.


Директор школи В.І. Берест

ВИСНОВОК

директора школи

про педагогічну та методичну діяльність учасника конкурсу
Прокопець Тетяна Валеріївна – вчитель фізики та інформатики, яка працює у Водянській СЗШ з 2008 року після закінчення Криворізького державного педагогічного університету.

Прокопець Т.В. має повну вищу педагогічну освіту за спеціальністю вчитель фізики та інформатики, працює за отриманим фахом у Водянській середній загальноосвітній школі І-Ш ступенів з 2008 року. Має кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії».

За час роботи у навчальному закладі Прокопець Т.В. зарекомендувала себе, як відповідальний, добросовісний педагог. Вміло володіє методикою викладання своїх предметів, її урокам властиві науковість, доступність, вмотивована вимогливість. У роботі Тетяна Валеріївна спрямовує свої зусилля не лише на те, щоб навчити дітей, озброїти їх знаннями, а й уміло організувати стимулювати процес навчання. Тетяна Валеріївна весь час у творчому пошуку, їй притаманна глибока ерудиція, творчий ентузіазм. Вона завжди намагається урізноманітнити навчально-виховний процес, внести щось нове, неординарне. Працює над проблемою «Розвиток креативної особистості учнів через інформаційно - комунікаційні технології на уроках інформатики». За допомогою винахідницьких задач учитель створює проблемні ситуації на початку вивчення нового матеріалу при закріпленні та повторенні навчального матеріалу. Такі задачі дозволяють визначити рівень розвитку творчих здібностей учнів, активізувати навчально-пізнавальну діяльність, спонукають до пошуку і глибокого опрацювання певної теми, стимулюють інтерес до предмета.

У своїй повсякденній роботі вчитель використовує елементи інтерактивного навчання зокрема, робота в парах, робота в групах, «мозковий штурм», «мозаїка» та інші. Підсумкові уроки з тем проводить нетрадиційними формами: урок - гра, урок - конференція, урок-дискусія, урок - подорож, гонка - марафон та інші. Такі форми проведення уроків не лише сприяють розвитку пізнавальних інтересів учнів, а й готують їх до подальшого життя, учні набувають навичок ведення правильної дискусії, висловлювання власної думки, захисту своїх поглядів та визнання власних помилок, сприяють всебічному розгляду певної проблематики і розвитку навичок аналізу проблем у майбутньому житті. На своїх уроках використовує інформаційно-комунікаційні технології, самостійно розробляє презентації та комп'ютерні тести. Працює над власним веб – сайтом в мережі Інтернет. Проводить відкриті уроки, під час проведення яких використовує різні прийоми і форми навчальної діяльності. Вміє створити на уроках творчу доброзичливу атмосферу, спонукати учнів до активної участі у навчальному процесі. Завдячуючи такій роботі Прокопець Т.В. досягла належного рівня засвоєння учнями навчального матеріалу. Особливу увагу приділяє роботі з обдарованими учнями, готує учнів до участі в предметних олімпіадах, різноманітних конкурсах. Так її учні неодноразово займали призові місця: у 2009 році - II місце, а у 2012 році - І місце у районному конкурсі «Комп'ютерна перлинка», у 2012 році - І місце районному турі та ІІІ місце в обласному турі конкурсу «Комп'ютери макетування та верстання» у номінації «Шкільна газета»; ІІ місце в конкурсі Web-дизайну. У 2013 році – ІІ місце в конкурсі «Комп`ютерного макетування та верстання» в номінації «Фоторепортаж»; ІІ місце в конкурсі «Комп`ютерна перлинка»; ІІ місце в конкурсі «Мікроша» в номінації «Офіс» та ІІІ місце в номінації «Web-дизайн»; І місце в конкурсі Web-дизайну; І місце в конкурсі комп’ютерної графіки та анімації. У 2014 році – ІІ місце в конкурсі комп’ютерного верстання та макетування в номінації «Журналістська робота»; ІІІ місце в конкурсі «Мікроща» в номінації «Web-дизайн»; ІІІ місце в щорічному обласному конкурсі журналісти «Юнтелепрес», присвяченому 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка в номінації «Газета»; ІІІ місце в конкурсі з Web-дизайну.

Департаментом освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Тетяну Валеріївну нагороджено грамотою за активну роботу з естетичного виховання підростаючого покоління, особистий внесок у творчий розвиток обдарованих дітей.

Тетяна Валеріївна постійно проводить позакласну роботу зі свого предмета: предметні тижні, фізичні конкурси, вікторини, брейн-ринги. Тетяна Валеріївна оформила шкільний кабінет інформатики, який постійно поповнює методичною літературою, наочними посібниками. Є керівником гуртка «Основи веб-дизайну».

Прокопець Т.В. постійно працює над підвищенням свого професійного рівня, тому намагається завжди бути проінформованою про інновації у методиці викладання предмету. Бере участь у роботі районного методичного об'єднання та методичного об'єднання вчителів школи природничого математичного циклу. Охоче допомагає учителям школи удосконалювати вміння упровадження комп'ютерних технологій у навчально-виховний процес школи та забезпечує оперативне функціонування шкільного сайту, бази даних програми «КУРС:Школа» та інформаційно-освітнього порталу «Мої знання». Під її керівництвом учні школи за допомогою комп'ютерних засобів створили фільм про школу. Бере активну участь у підготовці та проведенні шкільних заходів.

Тетяна Валеріївна у відносинах з учнями та батьками проявляє себе коректно, тактовно, доброзичливо. Користується заслуженим авторитетом серед учнів, батьків, колег.

Директор школи В.І. Берест

Опис досвіду роботи
Ми живемо у динамічному світі, що дуже швидко змінюється. Ці зміни стосуються усіх сфер нашого буття. Наше життя стало безперервним процесом адаптації, і саме від адаптаційного потенціалу особистості у значній мірі залежать її успіх та можливості самореалізації.

Сьогодні дитині потрібні не тільки знання, але і достатній рівень життєвої компетентності, сформованість таких особистісних якостей, які допоможуть знайти своє місце у житті, визначитися з колом своїх інтересів та уподобань, стати активним членом суспільства і щасливою, упевненою у власних силах людиною.

Таким чином, зміни у суспільному житті і свідомості вимагають від нас, педагогів, визначити нову мету навчання та виховання – розвиток креативної особистості, здатної до життєтворчості та самореалізації у нових соціальних умовах незалежної України.

Проблема творчого розвитку особистості в сучасному світі стоїть гостро. Для сучасної стратегії розвитку національної школи характерним є зростання уваги до особистості школяра, максимального розкриття його обдарування, інтелектуального розвитку, що забезпечує пріоритетність розвитку творчих рис

Останнім часом зростає інтерес до процесу творчості. Якщо в деяких психічних процесах людині допомагають складні механізми (комп’ютери, сканери, обчислювальні машини), то творчість не може бути формалізована і укладена в певну програму дій, не може бути механічною. Але від творчості залежить науково-технічний прогрес і створення нового. Навіть у школі можна впевнитися у зростанні інтересу до творчості: за новою 12 бальною системою оцінювання, найвищі бали отримують учні тоді, коли виявляють творчість.

Творча самореалізація в широкому розумінні становить головну рису, невід’ємну характеристику психічно здорової людини. Так, за А.Маслоу, психічно здорова людина, яка живе в гармонії з собою, не відчуває внутрішнього розладу, любить навколишній світ, людей і творчо працює, реалізовуючи свої здібності і обдарованість.

Творчість – це діяльність, результатом якої є створення матеріальних і духовних цінностей, найвищий рівень пізнання. Це процес розв’язання завдання, стан натхнення людини – спалах його енергетичного потенціалу, який розкриває межу невідомого, виокремлює його частину і перетворює його на відоме. Розрізняють наукову творчість, художню, літературну, педагогічну та інші види.

Творчість – психологічно складний процес. У центрі його – уява, навколо неї задіяні інші психічні процеси: увага, пам’ять, мислення, які виявляються в тих знаннях, що є в людини. Уява доповнюється здібностями і вміннями, мотивами цілеспрямованої діяльності. І, безумовно, процес творчості може відбуватися лише за умови відповідного емоційного тла.

Загальні ознаки творчого мислення (за К.Торренсом):

1. Наявність новизни у результаті.

2. Оригінальність.

3. Уміння комбінувати з багатьма можливостями.

4. Уміння синтезувати і зв’язувати ідеї оригінальним шляхом.

5. Уміння шукати, ставити і вирішувати проблему.

6. Мотиваційна направленість дитини на здобуття нових знань.

7. Готовність до реалізації творчого потенціалу.

8. Гнучкість мислення.

За словами А. Маслоу «Психічно здорова людина, яка живе в гармонії з собою, не відчуває внутрішнього розладу, любить навколишній світ, людей і творчо працює, реалізовуючи свої здібності та обдарованість».

Творчість може привести до великих відкриттів, винаходів. Ті продукти діяльності, які вона створює, відзначаються новизною, оригінальністю й унікальністю.

Ось чому важливо розвивати творчі здібності у дітей, виховувати їх нестандартно, оригінально мислячими, з творчим підходом до життєвих проблем. Тоді ми отримаємо повноцінних членів суспільства, здатних реалізувати себе в ньому.

Але не слід очікувати результатів творчості без відповідної підготовки людини в ранньому віці. Саме тому одним з найважливіших завдань середньої школи є розвиток творчих здібностей підростаючого покоління.

Метою сучасної школи є забезпечення подальшого становлення особистості дитини, цілеспрямоване виявлення і розвиток здібностей, формування вміння і бажання вчитися.

Сучасний світ – це світ науково-технічного прогресу, який вимагає від сучасної молоді вміння користуватись комп’ютерною технікою, володіти певними знаннями новітніх інформаційних технологій і застосовувати їх у різних сферах життєдіяльності.

Стрімкий перехід сучасного суспільства до ери глобальної комп’ютеризації не може не викликати змін у викладанні навчальних предметів.

Досить актуальне упровадження нових технологій у навчальний процес сприяє всебічному розвитку особистості, активізує навчальну діяльність учнів, сприяє творчому зросту дитини.

Проблема, над якою я працюю, «Розвиток креативної особистості учнів через інформаційно - комунікаційні технології на уроках інформатики».

Комп'ютеризація системи освіти - це не просто «введення» комп'ютерів у традиційний процес навчання, а кардинальна перебудова всієї системи освіти. Змінюється зміст діяльності учителя і учнів, структура і організація навчального процесу, формуються інші методологічні, психологічні, дидактичні основи викладання і навчання.

Основною метою нових інформаційно-комунікаційних технологій навчання є підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства.

Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, дають цілком нові можливості для творчості, знаходження і закріплення різних професійних навичок, дозволяють реалізувати принципово нові форми і методи навчання.

Не винятком є й інформатика. Зміст предмету «інформатика» є досить обмеженим, тому застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій є доцільним і корисним методом удосконалення викладання предмета та розвитку творчих здібностей учнів.

Для початку розглянемо суть інформаційно-комунікаційних технологій.

Інформаційні технологіїце сукупність методів, засобів і прийомів, що використовуються з метою збирання, зберігання, опрацювання, розповсюдження, відображення і використання різноманітних даних задля інтересів і потреб користувачів.

Інформаційно-комунікаційні технологіїце поєднання інформаційних технологій з комунікаційними для вирішення різноманітних задач сучасного освітньо-інформаційного процесу.

Інформаційно-комунікаційні технології - це досить потужні механізми, які мають багато можливостей. Але вони не заміняють викладача, а можуть бути тільки інструментом у руках викладача. Причому таким інструментом, який є потужним у своїх функціях, і має дуже великий ресурс використання. Інструмент «виконує» завдання того, хто ним керує. Таким чином, і ставитися до цих технологій треба лише як до інструменту, зробленого для полегшення праці, а не до генератора команд та ідей.

Напрямки використання інформаційно-комунікаційних технологій при вивченні фізики можна розділити на кілька блоків:

 • створення мультимедійних уроків чи фрагментів уроків

 • використання комп'ютерних тестів для контролю знань

 • використання ІКТ для підготовки до ЗНО

 • використання ІКТ для позаурочної діяльності

 • сайт вчителя-предметника як дидактичний засіб навчання

Головним є те, що залучення ІКТ в навчальний процес на будь-якому його етапі сприяє урізноманітненню предметної діяльності учнів, надає можливості для різнобічного саморозвитку особистості дитини, підвищує мотивацію до отриманні якісної освіти.

Ефективність використання ІКТ можна звести до ряду пунктів:

 • залученню учнів до самостійного пошуку інформації, синтез матеріалу з виходом на самостійні узагальнення й висновки;

 • розвитку критичного мислення;

 • розвитку творчих здібностей;

 • розвитку особистості учня та його адаптація у світовому інформаційному просторі;

 • формуванню інформаційної культури учнів, забезпечення їх інформаційних потреб;

 • інтенсифікації навчання і виховання за рахунок використання ІКТ;

 • удосконалення науково - методичного забезпечення навчально - виховного процесу;

 • оптимізації освіти на основі використання інформаційно – комунікаційних технологій.

Інформаційно-комунікаційні технології можна використовувати практично на всіх етапах уроку:

  1. під час мотивації як постановка проблеми перед вивченням нового матеріалу;

  2. під час актуалізації опорних знань;

  3. у поясненні нового матеріалу, як ілюстративний матеріал;

  4. формування вмінь та навичок;

  5. під час закріплення та узагальнення знань;

  6. для контролю знань.

Прикладом використання ІКТ під час актуалізації опорних знань є урок повідомлення нового матеріалу в 9 класі з теми «Типова архітектура персонального комп'ютера». В даному уроці повторення матеріалу, вивченого на попередньому уроці, проводиться з використанням комп’ютерного тестування. Тест створено на базі безкоштовного ядра для створення тестів в мережі Інтернет. Такий тест можна проходити в двох режимах: безпосередньо в мережі Інтернет та в режимі локально на персональному комп’ютері.

Також під час проведення цього уроку використовується демонстраційна презентація для ілюстрації та унаочнення нового матеріалу. Тобто ІКТ використовується, як ілюстрація під час викладу нового матеріалу. Аналогічним прикладом такого використання засобів ІКТ є комбінований урок в 10 класі з теми «Таблиці в текстовому документі».

Особливим видом уроків є бінарні уроки або інтегровані уроки. В своїй практиці я використовую інтегровані уроки інформатики та фізики. Такі уроки допомагають формувати в учнів усвідомлення, що предмет інформатика не ж відокремленим від практичного життя предметом, який пов'язаний лише з комп’ютером. Подібні уроки я використовую для практичного застосування набутих знань з відповідної теми інформатики під час вивчення фізичних явищ. Так за допомогою створених на уроках інформатики діаграм учні можуть спостерігати такі фізичні явища, як: механічні та електромагнітні коливання, теплові явища, різні види механічного руху. Таким чином в учнів формується розуміння інтегрованого застосування суміжних предметів.

Прикладом такого уроку є урок формування вмінь та навичок в 11 класі з теми «Побудова діаграм в середовищі електронних таблиць». Під час даного уроку учні створюють графіки (осцилограми) коливань заряду, сили струму та напруги електромагнітних коливань, що здійснюються за гармонічним законом. Формуючи навички створення діаграм засобами табличного процесора, учні створюють наочний посібник для спостереження конкретних фізичних явищ. Такий посібник можна використовувати, як під час уроків фізики (як ілюстративний матеріал), так і для ілюстрації широких можливостей застосування табличного процесора в практичних умовах під час вивчення даної теми в інформатиці.

Також я практикую проведення нестандартних уроків з тієї чи іншої теми на уроках інформатики.

Нестандартні уроки позитивно впливають на учнів всіх класів. Уроки у формі гри чи подорожі підвищують інтерес та активність учнів, прояв їх здібностей з даного предмету. Уроки-диспути, уроки-конференції не лише сприяють пізнавальному інтересу учнів, а й готують їх до подальшого життя. Учні набувають навичок правильної дискусії, висловлювання власної думки, захисту своїх поглядів та визнання власних помилок, якщо вони допущенні. На таких уроках учні виявляють самостійність, активність. Також нестандартні уроки сприяють всебічному розгляду певної проблематики і розвитку навичок аналізу проблем у майбутньому житті.

Прикладом такого уроку в моїй практиці може бути, зокрема, узагальнюючий урок у 5 класі у формі уроку-подорожі «Мандрівка океаном комп’ютерних знань до Острова скарбів». (Додаток А)

Для популяризації інформатики як науки вагоме місце посідає позакласна робота з інформатики. Позакласні заходи, тижні інформатики – все це неабияк підвищує інтерес учнів до предмету і розширює їх кругозір. Прикладом позакласного заходу є «Інтелектуальне казино» для учнів 9 – 11. (Додаток Б)

У системі всебічного і гармонійного розвитку особистості важливе місце посідає гурткова робота. Це мікросередовищем, що сприяє реалізації індивідуальних психофізичних, соціальних потреб дитини, розкриттю її творчого потенціалу, формуванню соціально значущих якостей. Гурткова (групова) позакласна робота сприяє виявленню і розвитку інтересів і творчих здібностей учнів. Гурток – одна з важливих форм позакласної діяльності з інформатики. Гурток «Основи веб-дизайну», що діє в школі, щороку відвідують учні. 7 – 11 класів. Навчання в гуртку дає вагомі результати. Учні гуртка щороку приймають участь в районних та обласних конкурсах з інформаційно-комунікаційних технологій та займають призові місця. (Додаток В)

Досвідом, доцільністю та методикою використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках з різних предметів я ділюся з колегами на шкільному методичному об’єднанні. Також я створила та регулярно поповнюю новими матеріалами власний веб-сайт в мережі Інтернет. Най сайті можна знайти методичні матеріали для підготовки до уроків, розробки уроків та позакласних заходів, що будуть корисні для вчителів. Також на сайті розроблені та функціонують тести on-line з різних тем інформатики, фізики та астрономії, що створенні для учнів на базі безкоштовного ядра в мережі Інтернет. Такі тести учні можуть проходити в домашніх умовах в режимі «реального часу» з метою підготовки до уроків чи закріплення вивченого раніше матеріалу. Також дані тести можна завантажити на власний комп’ютер та проходити її локально в зручний час.

Регулярно мої методичні матеріали друкуються в Інтернет-ресурсі «Учительський журнал on-line» та часописі «Все для вчителя».

Список використаної літератури

 1. Алфімов В. Творчо обдарована особистість – мета діяльності ліцею//Рідна школа. – 2000. - №5. – С. 7-10.

 2. Альтшуллер Г.С. Дерзкие формулы творчества. – В кн.: Дерзкие формулі творчества/Сост. А.Б. Селюцкий. – Петрозаводск: Карелия, 1987. – с. 13-81.

 3. Віднічук М.А. Формування навичок творчого стилю мислення унів у позашкільній роботі// Фізика та астрономія в школі. – 2002. - №1. – С. 25-27.

 4. Давиденко А.А. розвиток творчих здібностей учнів на основі уявлення про повний цикл творчості//Наукові записки. – Випуск 72. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2007. – Частина 2. – С. 50-55.

 5. Давидьон А.А. Особливості постановки та розвязуваня експериментальних фізичних задач// Фізика та астрономія в школі. – 1999. - №1. – С. 53-55.

 6. Демчук Л.В. Виховання творчої особистості// Психологічна газета. – 2007. - №16. –С. 22-31.
поділитися в соціальних мережахСхожі:

Положення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних...
Кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій (далі — кіікт, кабінет) призначений для формування інформаційно-освітнього...

Урок № з тема: Типова архітектура персонального комп'ютера
ПК; засвоєння основних характеристик апаратної складової пк; ознайомлення з пристроями введення-виведення, пристроями для зберігання...

Типова архітектура персонального комп'ютера
ПК; засвоєння основних характеристик апаратної складової пк; ознайомлення з пристроями введення-виведення, пристроями для зберігання...

«Безпечне проведення навчальних занять у кабінетах інформатики та...
Про використання інструктивно-методичних матеріалів з питань створення безпечних умов для роботи у кабінетах інформатики та інформаційно-комунікаційних...

Європейські норми та стандарти компетентності учителів у сфері Інформаційно-Комунікаційних...
Однією з складових професійної компетентності учителя, важливість якої обумовлена сьогодні змінами в освіті, викликаними розвитком...

Міністерство освіти І науки України Відділ освіти Миколаївської райдержадміністрації...
Роль інформаційно-комунікаційних технологій в підвищенні ефективності уроку математики

Урок 9 Тема: Клавіатура комп’ютера. Призначення основних клавіш
Сформувати уявлення про клавіатуру комп’ютера, різні групи клавіш та їх призначення. Формувати вміння вводити слова кирилицею з використанням...

Урок етапи розв’язування задач за допомогою комп’ютера Мета уроку...
Мета уроку Дати поняття про основні етапи розв’язування задачі з використанням комп’ютера

Урок 7 Тема: Правила поведінки в комп’ютерному класі. Підготовка...
Навчальна мета: Засвоїти правила щодо коректного початку та завершення роботи на комп’ютері та ознайомитися з правилами поведінки...

Інструктивно – методичний лист про вивчення інформатики у 2007-2008 навчальному році
Невід’ємним компонентом культури сучасної людини є інформаційна культура, вирішальний вклад в формування якої сьогодні належить вивченню...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

info.lekciya.com.ua
Головна сторінка